Zezelenam.cz - Jitka - jíly
BLOG o kosmetice

jíly, jejich využítí a účinky jílů

Jíly jsou v kosmetice čím dál oblíbenější, i když v daleké minulosti bylo jejich používání dost běžné.
Používaly se již v dávném Egyptě, Babylónii, Asii, Indii i v Rusku. Řekové a Římané jíl využívali pro různé léčebné procedury. Ve středověku byl jíl považován za nejlepší antibakteriální přípravek.
Jíly se používají téměř výhradně zevně, asi jedinou výjimkou je zelený jíl, který se používá jako doplněk stravy v přírodní medicíně.

Jílů je několik druhů, ale obecně jde o  velmi jemný prášek minerálního původu. Může mít různé složení, od kterého se odvíjí jeho barva, vlastnosti a do určité míry i použití. Kvalitní jíl je 100% přírodní a co nejmíň upravovaný.
Jíly dokážou detoxikovat pleť a zbavovat ji přebytečné mastnoty a nahromaděných nečistot. Také jsou bohaté na minerály, které pomáhají pokožku obličeje vyživovat.

Různé druhy jílu mají rozdílně silnou schopnost absorbovat vodu i olej. Některé ji mají velmi výraznou.
Jíl také velmi jemně obrušuje a leští. Zde je ovšem velmi důležité, aby byl jíl čistý, neobsahoval žádné další příměsi. Díky tomu při jeho použití podpoříme i prokrvení pokožky.

Protože jíl lehce obrušuje, absorbuje oleje a nabaluje na sebe další nečistoty, je vhodný do čistících produktů.
Jemný nevysušující jíl může tvořit tělo různých produktů dekorativní kosmetiky.
Samozřejmě, většina jeho výhod se může přeměnit v nevýhody, pokud budeme jíl nesprávně používat po dlouhou dobu. Může nám například vysušit pokožku nebo vlasy.

Pojďme se mrknout na několik jílů trochu detailněji.

Bílý jíl – kaolin

Bílý jíl patří asi k nejuniverzálnějším jílům. Využijeme ho jak při výrobě čistících produktů, tak i dekorativní kosmetiky, deodorantů, past…
Bílý jíl má protizánětlivé antibakteriální účinky, pomůže v boji s mnoha zdravotními problémy. Pomáhá důkladně, a přitom šetrně vyčistit hluboce zanesené, nečistotami i mazem, ucpané póry a předcházet jejich návratu.
Je velmi jemný, nemá tak silné absorpční schopnosti a je vhodný i pro citlivější a sušší pokožku.
Je také označován jako hypoalergenní.

Růžový jíl

Tento jíl se dá označit jako nejjemnější ze všech jílů, a proto je také vhodný na všechny typy pleti, zejména na unavenou a zralou pleť.
Obsahuje oxid železitý, oxid křemičitý a stopové prvky, které příznivě působí na lidskou pokožku.
Díky své jemnosti je vhodný i pro osoby s citlivou a podrážděnou pokožkou se sklonem k začervenání. Absorbuje škodlivé toxiny z pokožky, zbavuje pleť odumřelých buněk, revitalizuje ji a navrací jí pružnost.
Je vhodnou ingrediencí také do peelingových přípravků.

Zelený jíl

Zelený jíl patří v kosmetice mezi nejpoužívanější. Nabaluje na sebe nečistoty a odstraňuje odumřelé kožní buňky.
Má velké absorpční schopnosti. Proto se nedoporučuje k dennímu používání lidem se sklonem k sušší nebo citlivé pokožce, je vhodný zeména pro pleť mastnější.
Zelený jíl se vyskytuje mimo to ve dvou hlavních variantách – zelený Illite a zelený Montmorillonite. Rozdíl je nejen v místě původu, ale taky v jejich vlastnostech. Montmorillonite má sice o něco slabší absorpční schopnosti, ale je mnohem bohatší na hořčík.

Rhassoul – Marocký jíl

Marocký jíl je známý hlavně díky no poo péči o vlasy, ke které se skvěle hodí. Patří k dražším jílům, díky náročnosti jeho získávání. Obsahuje velký počet různých minerálních prvků, a i to ho zařazuje mezi vzácnější jíly.
Má silné absorpční schopnosti, a tak je vhodný zejména pro mastnější pokožku a vlasy.
U sušší a citlivější pokožky se vyhněte častějšímu používání tohoto jílu.

Kromě zmíněných druhů je samozřejmě další spousta jílů, žlutý, červený, fialový, modrý… Takže si určitě zvládne vybrat každý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

back to top